• Strona główna

W GMW badania cytologiczne wykonujemy posługując się jeszcze mało popularną w Polsce techniką mikroskopii kontrastowo – fazowej.

Mikroskop kontrastowo – fazowy zbudował holenderski fizyk Fritz Zernicke w 1935 roku. Urządzenie to pozwala na bezpośrednią i natychmiastową ocenę nieprzezroczystych struktur biologicznych zawieszonych w kropli soli fizjologicznej (0,9% NaCl) dzięki zjawisku interferencji i dyfrakcji fal świetlnych o długości 500 μm (barwa zielona) na krawędziach mikrostruktur. Uzyskany obraz w powiększeniu 400x pozwala na identyfikację bez utrwalania i barwienia nie tylko komórek, ale także innych elementów pozakomórkowych (bakterii, grzybów, krwinek) w ich naturalnej formie "na żywo" – czy stosując terminologie informatyczną – "on line". Fritz Zernicke w 1953 roku otrzymał za swoje odkrycie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a jego wynalazek zrewolucjonizował współczesną biologię i medycynę (np. badanie parametrów ruchu plemników, zapłodnienie pozaustrojowe, obserwacja rozwoju zarodków). Prekursorami praktycznego zastosowania mikroskopii kontrastowo – fazowej w cytodiagnostyce ginekologicznej byli: prof. Jacques Jenne (1977) ze Szwajcarii, Karl Runge i Gisele Dallenbach-Hellwig (1985) z Niemiec, prof. Giovanii Miniello (1993) z Włoch, w Polsce Grzegorz Głąb (1998) z Opola, Konrad Florczak (2001) z Gdańska i Andrzej Malarewicz (2006) z Kielc.

Wynik badania cytologicznego przy użyciu mikroskopu kontrastowo – fazowego jest formułowany od razu !!! – bez oczekiwania na barwienie. 

Badanie to można wykonać łącznie i jednoczasowo z badaniem kolposkopowym, co znacznie podnosi jego trafność diagnostyczną. Możliwość jednoczasowego przeprowadzenia badania cytologicznego z kolposkopią pozwala zwiększyć dokładność wykrycia infekcji HPV zmian przed- i nowotworowych aż do 95%.

Zapewniamy wykonanie badania i opisu wyniku cytologicznego na miejscu podczas wizyty. Obraz z mikroskopu jest archiwizowany w formie pliku graficznego lub filmowego, a wynik wydawany pacjentce.

 

Na wynik badania cytologicznego zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem Bethesda (od 1982, a ostatnia modyfikacja od 2015) składa się kilka elementów:

  • informacja o elementach biocenozy pochwy,
  • obecności reakcji zapalnej (dawniej określane jako stopień czystości pochwy),
  • ocena reakcji cytohormonalnej komórek nabłonków płaskiego i gruczołowego w odniesieniu do aktualnej sytuacji hormonalnej badanej kobiety
  • ocena cytoonkologiczna komórek nabłonka płaskiego i endocerwikalnego.

 

W miejsce poprzednio stosowanej klasyfikacji Papanicolaou grup od 1 do 5, obecnie stosujemy kategorie: zmiany fizjologiczne, ASC-US, L SIL, ASC-HG, H SIL, Carcinoma planoepitheliale, w odniesieniu do komórek endocerwikalnych zmiany fizjologiczne AGC, ACS, Adenocarcinoma invasivum.

 

 

Obraz cytologiczny przedstawiający prawidłowe
komórki nabłonka. Prawidłowy wynik badania.

 

Obraz cytologiczny przedstawiający komórki
ze zmianami przedrakowymi o małym nasileniu (L-SIL).

 

Obraz cytologiczny przedstawiający komórki
ze zmianami przedrakowymi o dużym nasileniu (H-SIL).

 

 

Ostatnim elementem są zalecenia co do terminu kolejnego badania lub pogłębienia diagnostyki o badania dodatkowe np. kolposkopię, badanie molekularne DNA HPV HR oraz ewentualne zalecenia terapeutyczne (leczenie rozpoznanej infekcji lub hormonoterapia).

Jak wspomnieliśmy wyżej cytodiagnostyka metodą kontrastu fazowego pozwala specjaliście na dokładne oglądanie mikrostruktur, natychmiast po pobraniu materiału biologicznego. To technika szczególnie przydatna do natychmiastowego badania elementów biocenozy pochwy, osadów moczu, badań parametrów ruchu nasienia, pozwala na diagnostykę cytohormonalną u kobiet (fazy cyklu płciowego z dokładnością do 3 dni, atrofii połogowej i menopauzalnej), umożliwia diagnostykę onkologiczną jak również wykrycie przyczyny uporczywego stanu zapalnego zanim uzyskamy wynik posiewu. Na postawie obrazu uzyskanego pod mikroskopem lekarz specjalista może szybko zareagować stosując odpowiednie leczenie. 

 

 

W obrazie mikroskopowym widoczne blastospory
- przykład infekcji grzybiczej.

 

W obrazie mikroskopowym widoczne strzępki
- przykład infekcji grzybiczej (Candida).

 

W obrazie mikroskopowym widoczna
infekcja bakteryjna (Coccus).

 

 

Pobranie materiału do badania
Pobranie materiału do badania

Aby badanie cytologiczne było skuteczne - MUSI BYĆ WYKONANE PRAWIDŁOWO!

Rozmaz pochwowo-szyjkowy najlepiej pobierać specjalną, jednorazową szczoteczką Cervex Brush o odpowiedniej miękkości i atraumatycznych brzegach. Dzięki takiemu przyborowi uzyskujemy reprezentatywną ilość komórek z granicy międzynabłonkowej i nie uszkadzamy delikatnej śluzówki szyjki macicy. Umożliwia to łączne wykonanie kolposkopii co zwiększa wiarygodność rozpoznania zmian chorobowych.

Jesteśmy na liście polecanych, przyjaznych kobietom placówek i gabinetów, gdzie stosuje się sprzęt do badań cytologicznych oraz procedury zalecane w UE. 

Więcej szczegółów możesz znaleźć na stronie: bezpiecznacytologia.pl

 

KIEDY WYKONAĆ CYTOLOGIĘ?

Badanie cytologiczne można wykonać praktycznie podczas wszystkich faz cyklu za wyjątkiem miesiączki. PAMIĘTAJ! "Lepiej zapobiegać niż leczyć" dlatego badanie to trzeba wykonywać regularnie.