• Strona główna

Histeroskopia, jak każda inna "skopia", polega na ocenie wzrokowej – w tym przypadku –  wnętrza jamy macicy i kanału szyjki macicy. Polega na wprowadzeniu optyki o kilkukrotnym powiększeniu od strony pochwy przez ujście zewnętrzne, kanał szyjki macicy, ujście wewnętrzne do jamy macicy i po rozprężeniu jamy najczęściej tzw. płynem fizjologicznym (0,9% NaCl) dokładnym obejrzeniu ścian macicy, dna i  rogów z ujściami macicznymi jajowodów.  Badanie najlepiej wykonywać tuż po miesiączce, gdy kanał szyjki jest jeszcze drożny, a błona śluzowa z poprzedniego cyklu uległa złuszczeniu. Dzięki  miniaturyzacji urządzenia nie wymagają bolesnego rozszerzania kanału szyjki macicy i głębokiego znieczulenia. W optyce o średnicy 3,8 mm umieszczony jest światłowód oświetlający jamę macicy, kanał doprowadzający i odprowadzający płyn rozprężający jamę macicy oraz kanał roboczy, przez który można wprowadzić narzędzia. Obraz jest transmitowany przez kamerę cyfrową na dowolny ekran (np. telewizyjny lub komputera).

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ MACICY

 

Wprowadzenie histeroskopu.

 

Wprowadzanie histeroskopu.

 

Uwidoczniona błona śluzowa macicy.

 

Histeroskopia przewyższa inne metody badania jamy macicy!

Dzięki niej możemy zobaczyć w kilkukrotnym powiększeniu wszystkie części macicy oraz wykryć, zlokalizować, a nawet usunąć zmiany nieprawidłowe i sprawdzić czy nic nie pozostało. Stosowane w poprzednich latach diagnostyczne łyżeczkowanie jamy macicy to brutalny zabieg wykonywany bez kontroli wzrokowej („na ślepo”). Przy łyżeczkowaniu zgodność pobranego materiału z tym co faktycznie znajduje się w całej jamie macicy to tylko 50%. Można pominąć zmiany zlokalizowane w rogach macicy lub pozostawić duże fragmenty zmian chorobowych.

Obecnie mikrohisteroskopię określa się jako "złoty standard" diagnostyki jamy macicy. Zabiegi trwają 3 do 5 minut, wykonywane mogą być w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym lub sedoanalgezji, podobnie jak gastroskopia i cystoskopia. Jest to badanie weryfikujące nieprawidłowości uwidocznione w badaniu USG. Dzięki histeroskopii można wiarygodnie zróżnicować polipy, mięśniaki wpuklające się do jamy macicy, zmiany przerostowe, zapalne, rozrostowe, a także nowotworowe.

 

UJŚCIE JAJOWODU

POLIP NA TYLNEJ ŚCIANIE JAMY MACICY

ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ MACICY

 

Badanie można wykonać w każdym wieku, jeśli są do tego wskazania. Najczęściej jednak histeroskopie wykonujemy u kobiet pomiędzy 35 a 55 rokiem życia, bo wtedy choroby endometrium są najczęstsze. Nie tylko zaburzenia prawidłowego rytmu miesiączkowania pod koniec okresu rozrodczego, ale także krwawienia po menopauzie, to wskazania do diagnostyki endoskopowej. U starszych kobiet po menopauzie nie tylko pojawienie się krwawienia, ale także bezobjawowe pogrubienie błony śluzowej w macicy powyżej 5 mm lub współistnienie innych nowotworów gruczołowych innych narządów to powód do wykonania histeroskopii. Chodzi o wiarygodne wykluczenie zmian nowotworowych w endometrium.

 

 

ZROSTY W JAMIE MACICY / ZROSTY ASCHERMANA

 

Ostatnio w wielu ośrodkach diagnostyczna histeroskopia jest jednym z badań wstępnych u kobiet z niepłodnością. Badanie USG nawet najlepszym aparatem to jedynie "teatrzyk cieni". Część zmian chorobowych jak pasmowate zrosty, przegrody, zmiany zapalne śluzówki macicy w USG są niemożliwe do  zobrazowania.

 

HISTEROSKOPIA W NIEPŁODNOŚCI

Histeroskopia - czy należy jej się bać? O zaletach, wadze i sposobie przeprowadzania tego badania opowiada jeden z naszych specjalistów dr n. med. Grzegorz Głąb w jednym z wydań miesięcznika Chcemy Być Rodzicami ... WARTO PRZECZYTAĆ!